MAS Upis2024 logo

👉 Свe инфoрмaциje вeзaнe зa Упис 2024 Мастер академских студија, ћe бити рeдoвнo oбjaвљивaнe нa сajту Eкoнoмскoг фaкултeтa у Крaгуjeвцу
www.ekonomski.org/mas-upis

Пријавите се на www.ekonomski.org/prijavamas , како би сте на време били информисани путем емаила.

Пoзивaмo вaс дa приступитe
FB групи
гдe мoжeтe пoстaвљaти питaњa и дoбити дoдaтнe инфoрмaциje o упису, приjeмнoм, мaтeриjaлимa, услoвимa, кaлeндaру.

Зaпрaтитe нaшу
FB стрaницу

Зaпрaтитe нaш
Instagram прoфил

Пријавите се на
Viber заједница за УПИС мастер студија

Пoсeтитe нaшу
Linkedin stranicu

Кoнтaктирajтe нaс нa email:
upis@ekonomski.org

Teлeфoн:
+38134303500

Aдрeсa:
Лицeja Кнeжeвинe Србиje 3 (бив. Ђурe Пуцaрa), 34000 Крaгуjeвaц

Будимo у кoнтaкту!

Институционалне промене као детерминанта привредног развоја Републике Србије 2024

Институционалне промене као детерминанта привредног развоја Републике Србије 2024

На Економском факултету Универзитета у Крагујевцу, одржан је 05. априла 2024. године, XXIII научни скуп Институционалне промене као детерминанта привредног развоја Републике Србије. Организатор Научног скупа био је Економски факултет Универзитета у Крагујевцу, у сарадњи са Савезом економиста Србије. Научни скуп је организован у условима сложених међународних околности које су утицале на економске резултате Републике Србије, па су реферати аутора били у великој мери усмерени и на ова дешавања. Учесници скупа су поднели четири уводна и шеснаест реферата, од којих су у Зборнику радова Научног скупа публикована три уводна и петнаест реферата учесника скупа.

Више од две деценије на овом Научном скупу указује се на значај институција у креирању и спровођењу мера економске политике. Осим тога, указује се на одређени вакум у институционалној транзицији, јер су институције претходног политичког и економског система напуштене, а изградња нових институција одвијала се споро, парцијално и неефикасно.
Посебан акценат, у раду Научног скупа, стављен је на неопходност побољшања институција и одговорнијег односа према њима од стране свих политичких и економских актера, у складу са принципом владавине права. Такође, истакнуто је да је неразвијеност институционалног амбијента, у оквиру ког су се одвијале економске активности, један од кључних узрока економског заостајања Републике Србије и повећавања сиромаштва, не само у односу на развијене, већ и на мање развијене земље у транзицији. Поред наведених аспеката институционалне детерминисаности привредног раста и развоја, на овом Научном скупу су размотрена и релевантна питања развијености предузетништва у Републици Србији, стања банкарског сектора у Републици Србији, стандардизације животне средине у контексту конвергенције Републике Србије према Европској унији, вештачке интелигенције као новог изазова институционалном оквиру развоја, димензије одрживог развоја, академских слобода, институционалне аутономије универзитета и демократије, затим узрока и последица структурних неусклађености на тржишту рада у Републици Србији, политике заштите конкуренције и улоге аграрног сектора у савременим условима привређивања, развој здравственог предузетништва у Републици Србији, као и импликације увођења ИМС стандарда на раст продаје компаније и развој јединице локалне самоуправе
Будући да су, у периоду процеса транзиције у Републици Србији, створене бројне структурне деформације, указано је и на неопходност спровођења структурних промена као детерминанте побољшавања извозних перформанси националне економије.
Публиковањем овог Зборника радова са Научног скупа, они се стављају на увид како научној и стручној јавности, тако и носиоцима економских политика, што ће, уверени смо, имати како научне, тако и практичне импликације за будућа институционална решења у Републици Србији. Одржавање и XXIII Научног Скупа и публиковање зборника радова Институционалне промене као детерминанта привредног развоја Републике Србије, финансијски је подржало Министарство науке, технолошког развоја и иновација Републике Србије.

Редактори
Крагујевац, 12. јун 2024.