Nastavnik
Dugalić D. Veroljub
Važne informacije
- Materijali za nastavu
- Rezultati ispita i kolokvijuma
- Vesti
Status predmeta
Izborni, II semestar, Moduli: Makroekonomija, Upravljanje poslovanjem, Računovodstvo i poslovne finansije
Broj ESPB
13
Cilj predmeta
Cilj predmeta je da omogući studentima upoznavanje sa obezbeđivanjem potrebnih iznosa i najpovoljnije strukture sredstava iz međunarodnih izvora za ostvarivanje poslovnih poduhvata i, na drugoj strani, ekonomski najracionalnije ulaganje slobodnih sredstava kroz međunarodne transakcije. Radi ostvarivanja navedenog cilja, neophodno je upoznavanje studenata sa razvojem međunarodnih poslovnih finansija u savremenim uslovima, sa tokovima kapitala i vodećim MFO. Dinamičan tehnološki razvoj nametnuo je potrebu, i istovremeno, omogućio je veliki stepen internacionalizacije proizvodnje. Taj proces internacionalizacije privrednog života ruši mnoge političke, ideološke i druge barijere a finansijski aspekti međunarodne ekonomske saradnje dobijaju izuzetan značaj. Početkom sedamdesetih godina došlo je do kraha izvornog bretonvudskog međunarodnog monetarnog sistema, koji se zasnivao na čvrstim i stabilnim deviznim kursevima. Nastupio je period velikih oscilacija u međuvalutnim odnosima, period velike nestabilnosti kamatnih stopa i inflacije. Zbog svega što je navedeno, neophodna su odgovarajuća znanja iz oblasti međunarodnog finansiranja, kako bi se mala, otvorena a posebno uvozno zavisne ekonomija, kao što je srpska, lakše i uspešnije uključile u proces međunarodne ekonomske integracije.
Ishod predmeta:
Stečeno znanje iz ove oblasti omogućava studentima da razumeju suštinu i promene deviznih kurseva, organizaciju i rad MFO, nastanak i funkcionisanje EMU. Posebna pažnja se posvećuje međunarodnim tokovima kapitala, osiguranju izvoznih poslova i zajdničkim ulaganjima kapitala
Međunarodno finansiranje omogućuju racionalniju upotrebu finansijskih sredstava koja se usmeravaju u regione i sektore gde je njihova efikasnost u korišćenju najveća.
Sadržaj predmeta:
- Devizni sistem
- Devizni kurs – teorijske koncepcije
- Realan i ravnotežan DK
- Promene DK
- Konvertibilnost
- Devizno tržište
- Međunarodni finansijski sistem
- MMF
- Svetska banka EMS
- Međunarodno kretanje kapitala
- Sukcesija SFRJ
- Osiguranje i kreditiranje izvoznih poslova
- Zajednička ulaganja kapitala
Literatura:
- McGraw Hill, Nternational Finance, Levi Maurice, New York, 2004
- B. Novoselac, Strana ulaganja, IEI, Beograd, 1998.
- D. Lopandić, Ugovor o ekonomskoj uniji, FPN, Beograd, 1999.
- R. Owen, D. Michael, The Single European Market, Times Books, London, 1992.
- World Development, World Bank, razna godišta6. International Comparasion Program, Tables of final results, World Bank, February 2008.
Broj časova aktivne nastave
Broj časova aktivne nastave: |
predavanja: |
Studijski istraživački rad: |
Metode izvođenja nastave
- Predavanja (teorijska saznanja, upotreba video prezentacija)
- Vežbe (iskustva iz prakse, praktični primeri)
Ocena znanja
- Seminari 50
- Usmeni ispit 50