У свечаној сали Економског факултета Универзитета у Крагујевцу, 17. октобра 2023. су одржане радионице на тему радних права младих и писања радне биографије, намењене средњошколцима и студентима. Циљ едукативних предавања је да се млади информишу о њиховим основним радним правима. Радна биографија је кључни документ који отвара врата запослења, али често недостају информације и вештине потребне за њен успешан састав. У циљу пружања подршке младима, организована су бесплатне радионице посвећене радним правима и вештинама писања радне биографије.
Деканица Економског факултета Универзитета у Крагујевцу, проф.др Милена Јакшић, у уводном обраћању истакла је да су радна права важна тема за све, а посебно за младе средњошколеце који тек започињу своју каријеру. Значај укључивања економског факултета у предавање о радним правима младих је у томе што ће млади стећи знање и вештине које су им потребне за разумевање својих радних права и писању радне биографије. Верујем да ће вам ово предавање бити од велике користи, а Економски факултет је ту да пружи подршку иницијативама као што је ова, поручила је деканица проф.др Јакшић.
Значај укључивања Канцеларије за младе у пројекат о људским правима је у томе што млади имају посебан поглед на људска права и у том циљу организујемо ова предавања на тему радних права младих и писања радне биографије која је улазна карта на тржиште рада, рекла је Марија Ђоковић, координаторка Канцеларије за младе. Том приликом, координаторка Канцеларије за младе најавила је промоцију стрипа о правима младих која ће бити одржана наредне недеље. Желели смо да на другачији, креативнији начин преставимо права младих и направимо значајан корак у унапређењу људских права и у креирању праведнијег и инклузивнијег друштва.
Надамо се да ће ова иницијатива пружити младима конкретне алате и знање које ће им помоћи у постизању успеха на тржишту рада. Радујемо се заједничком раду на јачању радних права младих и повећању њихових шанси за запошљавање, порука је организатора и домаћина.
Пројекат ”Вршњачка подршка младима” спроводе Популациони фонд Уједињених нација (UNFPA) и Агенција Уједињених нација за родну равноправност и оснаживање жена у Србији (UN Women), уз финансијску подршку Министарства спољњих послова и међународне сарадње Републике Италије. Пројекат има за циљ да прошири могућности младих за учествовање у локалним активностима и заговарачким процесима на локалном нивоу како би се теме људских права и родне равноправности промовисале, а млади укључили у све аспекте живота у локалној заједници.